works

Publikacja: 31-08-2016

10 zalet współpracy z grafikiem freelancerem

Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest różnica we współpracy z grafikiem komputerowym freelancerem, studiem graficznym a agencją reklamową / kreatywną / multimedialną? W Internecie aż roi się od porównań różnej maści, gdzie każdy na bazie swoich doświadczeń opisuje, co według niego będzie lepsze. Jednak ostatecznie wszyscy i tak wiemy, że w każdym zawodzie można znaleźć pozytywnych i negatywnych bohaterów.


W tym wpisie przedstawię swój punkt widzenia w kwestii współpracy z grafikiem freelancerem. Opinia indywidualna, czysto subiektywna i w dodatku oczami grafika komputerowego. Jednak dotyczyć będzie tylko freelancerów z powołania, sumiennych i dbających o renomę własnej marki. Większość doświadczeń i aspektów, które opisuję zaczerpnęłam z własnego doświadczenia, lub od znajomych z branży.


 Na wstępie należałoby wyjaśnić podstawowe pojęcie w tym wpisie —

Kto to taki ten freelancer?


Najprościej mówiąc jest to osoba, która pracuje na własny rachunek i nie wiąże się z żadnym pracodawcą na stałe. Na co dzień może pracować w domu, w swoim własnym biurze, w parku czy nawet w kawiarni. Freelancera cechuje swoboda działania i nielimitowany czas pracy, a swoje projekty realizuje w ramach samozatrudnienia lub umowy o dzieło / zlecenie. Kolejnym ważnym aspektem jest praca zgodnie z samodzielnie wytyczonymi zasadami i wartościami, a także realizacja lepiej płatnych lub bardziej interesujących projektów.


Wydawać by się mogło, że taka praca to marzenie! A jednak nie do końca...w "telegraficznym skrócie" trzeba mieć odpowiednie predyspozycje do bycia freelancerem. Jest to ścieżka o wiele trudniejsza od etatu, jednak zadowolenie z własnych osiągnięć daje niesamowitą motywację :)


Wracając do tematu....

Nadszedł czas na 10 kluczowych zalet współpracy z grafikiem komputerowym / freelancerem

  

       1. Termin przyjęcia i realizacji projektu

Wydawałoby się, że im więcej pracowników ma firma, tym więcej może przyjąć projektów do realizacji. Na pewno jest ziarenko prawdy w tym stwierdzeniu. Jednak tak na prawdę, typowy grafik komputerowy pracujący na swoim ma nielimitowany czas pracy. W związku z tym, tylko on decyduje, czy podejmie się wykonania kolejnego projektu i ile czasu na to potrzebuje. Sumienny przedsiębiorca, dba o opinię swojej marki, a priorytetem jest dla niego zadowolony klient. Nie ma tutaj miejsca na nieterminowe realizacje wykonane "na kolanie".


      2. Pełna kontrola kosztów

Współpracując z grafikiem komputerowym jesteście partnerami w biznesie. To od Ciebie zależy [poniekąd] ile zarobi wykonawca, a od niego jak będzie na rynku "wyglądała" twoja marka. Negocjowanie warunków, ustalanie najlepszej opcji, ewentualna wymiana barterowa i ostatecznie podsumowanie kosztów jest zdecydowanie prostsze, gdy masz do czynienia z drugim człowiekiem. On tak jak ty, również jest przedsiębiorcą, a nie jedną ze śrubek w dużej maszynie produkcyjnej.


       3. Niższy budżet zleconego projektu

W dobie wolnego rynku, koszty realizacji poszczególnych usług są bardzo zróżnicowane. Oczywiście w tym punkcie mam na myśli realne ceny za dobry lub bardzo dobry poziom wykonanego zlecenia. Porównując, zatem koszt zatrudnienia grafika komputerowego na etacie przez firmę lub współpracy z agencją reklamową najtańszą opcją okazuję się współpraca z zewnętrznym freelancerem. Taki grafik komputerowy może opiekować się twoją firmą w dłuższej perspektywie czasu. Można powiedzieć, że będziesz jego stałym klientem, jednak płatność nastąpi dopiero po zrealizowaniu konkretnego projektu.


      4. Bezpośrednia komunikacja

W dużych firmach często do poszczególnych zadań zatrudnione są odpowiednio wytypowane do tego osoby. Czyli z jedną osobą ustalasz koszt, z drugą omawiasz projekt, trzecia go wykonuje itd..... W przypadku współpracy bezpośrednio z grafikiem komputerowym o zleceniu rozmawiasz tylko z nim. To on jest odpowiedzialny za ustalenie kosztów zlecenia, dopracowanie warunków współpracy i wykonanie projektu. Dzięki temu, że kontakt masz bezpośrednio z wykonawcą na pewno łatwiej, szybciej i przyjemniej zrealizujesz projekt, którego potrzebujesz.


       5. Kompleksowa obsługa firmy

Jeżeli jesteś zadowolony z usług swojego wykonawcy to niezależnie od wielu dodatkowych czynników polegasz właśnie na nim. Czasami może się zdarzyć, że potrzebujesz usługi, której twój wykonawca nie świadczy. Wtedy często taki temat pośredni lub nadzór nad realizacją projektu zlecasz właśnie zaufanemu wykonawcy.


       6. Stała współpraca oznacza długoterminowe wsparcie

Pracownicy etatowi są dostępni w określonych godzinach w ciągu dnia. Poza godzinami ich pracy jesteś zdany sam na siebie. I właśnie w takich "kryzysowych" sytuacjach możesz liczyć na pomoc freelancera. Oczywiście mam tutaj na myśli naprawdę ważne przypadki. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że stali klienci, którzy mają taką możliwość, korzystają z niej na prawdę rzadko. Częściej możliwość rozciągnięcia godzin pracy testują nowi klienci ;)


      7. Zaufanie

To bardzo ważny aspekt, który ja osobiście bardzo sobie cenię. Każdy wykonawca wie, że stały klient, to najlepszy klient. Za to każdy zleceniodawca powinien wiedzieć, że zaufany wykonawca, to największy skarb. Taka osoba nie nadużywa sformowań w stylu "będzie dobrze" lub "proszę mi zaufać...", a jeśli już ich użyje to od razu wiesz, że nie są to tylko puste słowa. Doceniają to głównie Ci, którzy już przekonali się, co to znaczy kiepski zleceniobiorca. Osobiście stawiam na szczerość, w razie potrzeby wszystko staram się tłumaczyć i współpracować dla obopólnej korzyści.


      8.Indywidualne podejście konkretnie do Twojej firmy, marki i zlecenia

Wiele osób zarzuca freelancerom, że mają wielu klientów i nie poświęcają projektom wystarczająco dużo czasu. Jednak ja uważam, że to samo, jak nie więcej można powiedzieć o ludziach zatrudnionych w agencji lub studiu graficznym. A im nawet zależy mniej, bo nie pracują na własną reputację, tylko incognito na konto firmy, w której są zatrudnieni.


9. Wsparcie i obsługa również po zrealizowanym projekcie

Wielu moich klientów skarżyło się właśnie na ten punkt w odniesieniu do poprzednich wykonawców. Osobiście wychodzę z założenia, że skoro wykonuję usługę dla danego Zleceniodawcy to jestem odpowiedzialna za ten projekt. Oczywiście wszystko w granicach normy i bez nadużyć.


10. Własna reputacja

Ostatni i chyba koronny argument. Grafik komputerowy [freelancer lub samo zatrudniony], jeżeli chce zarabiać godne pieniądze, koniecznie powinien dbać o reputację wśród swoich klientów. Na takie pozytywne zdanie składa się zarówno całokształt, jak i bardzo wiele pojedynczych czynników. Zadowolony klient nie tylko pozostaje przy takim wykonawcy, ale również poleca go dalej.


 

W obecnych czasach znalezienie profesjonalnego grafika komputerowego i projektanta jest bardzo trudne. Możesz mieć szczęście i trafić za pierwszym razem lub przez dłuższy czas oddzielać ziarna od plew. Aby ułatwić Ci poszukiwania przeczytaj wpis o tym, jakimi elementami kierować się, przy wyborze najlepszego grafika komputerowego.


Powyższy tekst pokazał Ci główne zalety współpracy z projektantami freelancerami. Powinieneś jednak pamiętać, że w przypadku firm typu studio graficzne czy agencja reklamowa sprawa wygląda podobnie. Znajdziesz bardzo wiele tych, które powiedzą niczym niepoparte: "Będzie Pan zadowolony!", a później na wszystkie sposoby będą uciekać od odpowiedzialności i tylko kilka tych, które rzeczywiście wykonają projekt, z którego będziesz dumny.


Ciekawa jestem, jakie Wy macie doświadczenia? Grafik freelancer, studio czy agencja?

Z kim współpracowaliście lub chcielibyście współpracować i dlaczego?Podobał ci się ten powyższy tekst?
Udostępnij go innym.

Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.

Wpisz swój komentarz tutaj

Imię

Komentarz

Potrzebujesz projektu graficznego?

skorzystaj z pomocy profesjalnego grafika komputerowego!