works

Publikacja: 30-01-2017

Strona www dla firmy. Jaki hosting wybrać, gdzie wykupić domenę i jak się nie nadziać?

Poradnik dla zielonych w temacie i niewtajemniczonych.


Decyzja zapadła – potrzebujesz stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. No właśnie, tylko jak połapać się w gąszczu nowych pojęć i pułapek które czyhają na niedoświadczonych przedsiębiorców?

Połowa sukcesu po Twojej stronie jeśli współpracujesz z kimś zaufanym, kto się na tym zna lub masz kogoś wśród znajomych, kto ma choć podstawową wiedzę w tym zakresie.


Co jeśli jesteś zdany / zdana sama na siebie?
W tym tekście znajdziesz wszystkie podstawowe informacje, które na etapie startu pozwolą Ci wybrać najlepszą ofertę dla przyszłej strony WWW. Pamiętaj, że poniższe treści nie wskazują konkretnych rozwiązań, poradnik ma na celu przybliżyć nieznane pojęcia, wskazać sposób wyboru / eliminacji różnych ofert i potencjalne chwyty firm oferujących dane usługi. No więc zaczynamy!


Co to jest hosting?

Najprościej rzecz ujmując jest to przestrzeń w sieci, gdzie w przyszłości będą znajdowały się pliki składowe Twojej strony www. Firm oferujących sprzedaż hostingu jest bardzo wiele, ale nie wszystkie świadczą usługi na najwyższym poziomie. Stąd też zawsze warto przed ostateczną decyzją poczytać więcej na temat firmy, w której chcemy wykupić usługi.


Co to jest domena?

Domena internetowa to nazwa Twojej strony w sieci. To właśnie po tych wartościach wyświetlane są odpowiednie wyniki po wpisaniu zapytania w przeglądarkę. Prawidłowo dobrana może wspomagać kreowanie marki w sieci, wpływać na pozycjonowanie strony oraz ułatwić zapamiętanie reprezentowanych przez domenę wartości.


Jakie wyróżniamy rodzaje domen?

Podstawowym podziałem jest wyróżnienie domen:

·         Krajowych   .pl

·         Europejskich  .eu

·         Globalne   .com, .net, .org, .info, .biz

·         Funkcjonalnych   com.pl, org.pl, gov.pl

·         Regionalnych  rzeszów.pl, waw.pl


Czy wykupienie domeny pozwoli Ci utworzyć sobie konto e-mail z końcówką z domeny?

Krótko mówiąc tak. Oprócz tego potrzebny będzie również hosting, ponieważ gdzieś muszą fizycznie znajdować się nasze wiadomości i samo konto e-mail. Natomiast posiadając wykupioną domenę jesteśmy w stanie stworzyć nieograniczaną ilość kont e-mail np. księgowość@domena.pl, rachunki@domena.pl, firma@domena.pl, czy imienazwisko@domena.pl.


Na to teraz, gdy mamy już podstawową wiedzę przechodzimy dalej.

Wiadomo ma być tanio i szybko. Czyli chcemy ją wykupić jak najszybciej, aby ktoś nas nie wyprzedził [bo w końcu to może skutecznie pokrzyżować nasz misternie ułożony w głowie plan] no i przede wszystkim w miarę tanio, ponieważ nie lubimy płacić za rzeczy, które są niematerialne, a już tym bardziej istnieją gdzieś w czeluściach Internetu. Po krótkim przeszukaniu ofert w Internecie znajdujemy firmę pierwszą, drugą i trzecią spośród wielu, ale nasze typy oferują domeny w super i hiper promocyjnej cenie 0 - 1zł przez pierwszy rok. Właśnie… kluczowe są tutaj dwa ostatnie słowa – PIERWSZY ROK. Większość tego typu firm oferuje korzystną cenę przez pierwszy rok, natomiast w kolejnych latach cena rośnie niebagatelnie. A klient płaci, bo nie wie co zrobić z tym faktem…
A może należało by najpierw przeanalizować dostępne oferty, sprawdzić i dopytać. Nie ma stronie pożądanych informacji? Zadzwoń lub napisz do firmy, a jeśli nie uda Ci się uzyskać potrzebnych informacji to chyba nie warto inwestować w tą firmę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku hostingu. Tutaj również należy uwzględnić wymagania, które powinien spełnić oraz cenę za pierwszy i kolejne lata. Różne technologie mają też odrębne wymogi względem instalacji, a potrzebna przestrzeń sieciowa jest kwestią indywidualną. Warto również zapoznać się z aktualnymi opiniami i zestawieniami różnych firm zarówno pod kątem wykupienia hostingu, jak i domeny.


Spotkałam się również z innym rodzajem sprzedaży usług tego typu. Mianowicie agencje i firmy zajmujące się projektowaniem i wdrażaniem stron oferują domenę w cenie i własny hosting. Niestety dopiero po roku okazuje się jak drogie zaczynają być te fachowe usługi. Mianowicie domena jest zazwyczaj wykupiona ta najtańsza, a hosting oferują własny na lekko zawyżonych stawkach, względem konkurencji. No ale właśnie, klient z racji „że się nie zna” i nie wie o co pytać, dowiaduje się często po fakcie, gdy fakturka już została wystawiona.


To na chwilę obecną to są najważniejsze kwestie dla początkujących. Jeżeli chcesz coś dodać śmiało pisz w komentarzu :)Podobał ci się ten powyższy tekst?
Udostępnij go innym.

Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.

Wpisz swój komentarz tutaj

Imię

Komentarz

Potrzebujesz projektu graficznego?

skorzystaj z pomocy profesjalnego grafika komputerowego!