works

Publikacja: 13-02-2017

10 sygnałów, że najwyższy czas zmienić grafika

W tym wpisie znajdziecie 10 punktów, które z założenia mają stanowić przestrogę i pomoc. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynacie współpracę z grafikiem, czy tak owoą już macie za sobą – warto przeczytać:


1. NIE ROZUMIEMY SIĘ…

Zdarzyło Ci się kiedyś rozmawiać z drugą osobą i kompletnie jej nie rozmieć? Na pewno tak. Czasami zdarza się tak, że niby wszystko jest dobrze, a jednak nie do końca. Tłumaczysz, tłumaczysz i ciągle zastanawiasz się co możesz więcej zrobić …. a tu ściana. Co jest w tym najgorsze? Tylko to że w przypadku usług, to właśnie Ty [klient] powinieneś być zadowolony a ten stan trudno uzyskać przy braku zrozumienia obydwu stron. Bo w końcu to wykonawca powinien przygotować projekt nie tylko dobry, ale również taki który spełni oczekiwania zamawiającego.


2. ZA DUUUŻO BŁĘDÓW i POPRAWEK!

W tym punkcie na wstępie chciałabym przypomnieć Ci czytelniku, że każdy z nas jest tylko człowiekiem. Popełniamy błędy i staramy się na później naprawiać. Sytuacja wygląda jednak inaczej w momencie, gdy błędów jest bardzo dużo i tracimy zaufanie do naszego wykonawcy. Ten powinien być specjalistą w swojej dziedzinie.


3. HALO, HALO…?

Wszyscy wiemy jak bardzo irytujący może być brak kontaktu z wykonawcą. Bo w końcu płacimy za projekt, ale jako klient chcemy mieć nawet pozorny wgląd w fakt jak wygląda sprawa naszego projektu. A gdy już przyjdzie do oceny, pragniemy na bieżąco móc skontaktować się z wykonawcą. Można powiedzieć, że poniekąd jest to wpisane w poprawne relacje biznesowe. Stąd jeżeli Twój wykonawca stał się nieosiągalny, a na Twoje połączenia oddzwania po kilku dniach – czas najwyższy zmienić go na nowy, lepszy model! 


4. POPRAWKI SĄ (zawsze) DODATKOWO PŁATNE.

…i nie ma tym nic złego. Prosimy o zmianę w projekcie i ponosimy za to drobny, dodatkowy koszt. Ale co się dzieje w przypadku jeżeli projekt, który otrzymujemy i akceptujemy zawiera błędy? Na logikę wykonawca powinien nanieść poprawkę w cenie i oddać nam „dzieło wolne od wad”. Niestety zazwyczaj nie jest tak łatwo, a wykonawcy często „umywają” ręce od już zrealizowanych projektów. Jest to problematyczna kwestia, ale też patrząc z drugiej strony – może to być test na dobrego wykonawcę!


5. ZERO KONKRETÓW, KRĘCI I KRĘCI NICZYM POLITYK W CZASIE WYBORÓW…

Zdarzyło się Wam kiedyś słuchać i analizować wypowiedzi polityków? Najczęściej pytani o sprawę „A” odpowiadają na temat sprawy „B” i kierują temat na tory sprawy „C”. Bardzo to wszystko skomplikowane….. Sama wychodzę z założenia, że jako specjalistka w swojej branży, to właśnie moim zadaniem jest takie przedstawienie klientowi omawianej kwestii, aby mnie zrozumiał i mógł zadać dodatkowe pytania, które wyczerpią temat. Wszelkie owijanie, motanie i zmienianie tematu ma na celu tylko i wyłącznie mydlenie Twoich oczu.


6. NIE ZNAM SIĘ … ALE ZROBI SIĘ!

Tak, niestety w Polsce nadal pokutuje przekonanie, że nie trzeba być specjalistą w jakiejś dziedzinie aby móc się nią zajmować zarobkowo. Stąd wielu w naszym kraju specjalistów od siedmiu boleści. Nie mają oni najczęściej nic na poparcie swojej rzekomej „specjalistycznej” wiedzy i umiejętności, a niejednokrotnie psują opinię ludziom, którzy naprawdę znają się na rzeczy. W grafice też jest wielu tego typu ekspertów, którzy zarabiają na niewiedzy ze strony klienta. A gdy efekt działań fachowca nie spełni oczekiwań mimo wszystko żądają  zapłaty za wykonaną pracę. Tutaj ku przestrodze: zawsze weryfikuj czy masz doczynienia z prawdziwym specjalistą czy z „farbowanym lisem”.


7. ZAPEWNIENIA, ZAMIAST REALNYCH DZIAŁAŃ.

Istnieje grupa ludzi, którzy mają w nawyku ciągłe zapewnianie. Niczym hydraulik z czasów PRL rzucają od niechcenia hasło w stylu „zrobi się”, „da radę” i „będzie Pan zadowolony”. Niestety najczęściej sprawa wygląda tak, że gdy ktoś na wstępie zbyt mocno koloruje nam świat i mówi, że wszystko jest możliwe, późniejsze fakty temu przeczą. Rzeczywistość okazuje się trudna, a po drodze napotykamy na setki, tysiące i miliony większych i mniejszych problemów. Niestety w tym przypadku ciężko zweryfikować takiego wykonawcę, jednak gdy już zobaczymy opisane tutaj symptomy najlepiej jak najszybciej poszukać innego wykonawcy.


8. TERMIN, TERMINOWI NIE RÓWNY.

Ustalenia są ważną częścią każdej umowy. Czy zdarzyło Ci się że wykonawca zmieniał je w trakcie pracy? I nie mówimy tutaj o realnych ciężkich przypadkach, problemach czy zdarzeniach losowych…. tylko  klasycznym zleceniu. Bardzo wielu wykonawców bierze zbyt wiele zleceń [bo przecież klient to pieniądze i nie można go ot tak wypuszczać z rąk!] nie zwracając uwagi na jakość świadczonych usług. Stąd jeżeli Twoja frustracja rośnie, ponieważ kolejny raz termin czy inne ustalenia uległy zmianie – śmiało! Zmień wykonawcę! Ci terminowi również istnieją :)


9. SZCZEROŚĆ I WSPÓŁPRACA W BIZNESIE.

Relacje w biznesie mają różny charakter, jednak myślę, że zawsze warto pamiętać o klasycznych ludzkich odruchach. Obu stronom zależy na pozytywnym zrealizowaniu projektu / zlecenia czy usługi, jednak czasem pojawiają się drobne przeszkody. Jeżeli uważasz, że podejście ze strony wykonawcy jest złe, nie przykłada się on do powierzonych zadań i przede wszystkim robi tak, aby szybciej skończyć – zmień go! Nie czekaj! Dla Ciebie liczy się wiele rzeczy, ale przede wszystkim musisz dbać o dobro siebie, jako przedsiębiorcy.


10. ZAUFANIE TO PODSTAWA.

Ostatni, ale myślę, że najważniejszy punkt. Czy masz zaufanie do specjalisty, któremu powierzasz wykonanie zlecenia dla Ciebie? Wiadomo tego typu zaufanie to początkowo ruletka, a późniejsze buduje się z czasem. Jednak jeżeli w Twoich oczach zatrudniony wykonawca kształtuje się na specjalistę to bardzo dobrze. Jeżeli nie – to sygnał by go zmienić. Płacisz specjaliście, który zna się na swojej pracy, jeżeli tego nie widzisz, widocznie źle wybrałeś….


Ot i moja krótka lista 10 punktów, które mają na celu ułatwić Ci przejrzenie na oczy i podjęcie pewnych, czasem niewygodnych decyzji. Jeżeli coś jest niejasne, lub masz pomysł na kolejny punkt – śmiało napisz do mnie! :)

 


Podobał ci się ten powyższy tekst?
Udostępnij go innym.

Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.

  • avatar

    Robert

    Dziękuję za cenne wskazówki i świetny artykuł. Na pewno skorzystam.

Wpisz swój komentarz tutaj

Imię

Komentarz

Potrzebujesz projektu graficznego?

skorzystaj z pomocy profesjalnego grafika komputerowego!